Сейчас: 2019-01-16 14:53:48

  Новости

  Спецоперація Миколи Присяжнюка – “непрозорий бокс”


  З екранів телевізорів та стрічок новин Президент Петро Порошенко, Міністр оборони Степан Полторак та інші посадовці постійно говорять про реформи в українському війську. і про те, як в Україні побудували нову та потужну армію за останні чотири роки.

  Зміни на краще в українській армії дійсно є, ми не будемо цього заперечувати. Але й не настільки все добре, як розповідають високопосадовці, перебуваючи на низькому старті перед виборами. Наприклад, в армію й досі постачають товари та продукцію за дуже дивними цінами, які, схоже, завищені щонайменше в два рази. І що цікаво, ці закупівлі відбуваються цілком публічно та відкрито, на відміну від закритих закупок зброї, про яку ми писали раніше.

  Для того, щоб зрозуміти цю схему з публічною закупівлею треба спочатку пояснити, як працює сама система державних тендерів “Прозорро”.

  Отже, будь-якому товару чи послузі, які держпідприємства планують закупити на “Прозорро”, присвоюється свій ДК (державний класифікатор) і номер у державному класифікаторі. Ці номери присвоюються у відповідності до держстандарту (ДСТУ) та технічним умовам (ТУ). Потім, коли держпідприємство влаштовує закупівлю, створюється оголошення про тендер, де необхідному товару надається свій ДК. А оголошення про майбутній тендер розсилаються по відповідним торговельним майданчикам, де зареєстровані всі продавці товарів. Наприклад, державна компанія “А” планує придбати певну кількість цегли. Цегла має, наприклад, ДК 001 в системі. Отже, всі виробники товарів з ДК 001, які зареєстровані в системі, отримають інформацію і запрошення прийняти участь у тендері. А умовна фірма “Б”, яка виробляє бетонні блоки з умовним класифікатором ДК 002 не отримає запрошення, бо не виробляє цеглу.

  Сподіваємось, ви зрозуміли у чому суть? Якщо замовник присвоїть товару, який він планує закупити зовсім інший державний класифікатор (ДК), то реальні виробники, чи продавці, не прийдуть на тендер, бо просто не будуть повідомлені про нього. І все, справу зроблено. Головне – аби про ці торги знали ті, кому потрібно і можна “влупити” будь-яку ціну, навіть вдвічі більше, аніж воно вартує на ринку у всіх інших.

  І, схоже, саме так і відбувається вже протягом кількох років на тендерах від різних військових частин. З 2014 року, з початку, так би мовити, реформування армії, всі замовлення на деяке обладнання у деяких військових частин виграє лише одна фірма. Виглядає навіть так, що конкуренція у цих тендерах створюється штучно.

  Тепер детальніше про те, що закуповують, хто і чому це робиться, та за якою схемою. Отже, замовники-фігуранти у цій історії військові частини, а точніше військові полігони.

  Вони закуповують мобільні житлові та навчальні бокси, або ж, якщо простіше, майже звичайні будівельні вагончики. Вагончики, звісно ж, потрібні їм не для того, аби там жили будівельники, а для облаштунку тимчасового житла військовим, адже це частини, де відбуваються навчання та тренування армійців. У більшості боксів є туалет, душова кабіна, маленька кухня, кондиціонер та спальні місця. З повним переліком виграних тендерів ви можете ознайомитись тут.

  Нас же цікавить дещо інше, а саме по якому ДК проходили закупівлі. Беремо, наприклад, тендер від 4 грудня 2017 року. Замовник ВЧ0665 – це військовий полігон Десна, учбовий центр. Полігон купив 9 подвійних мобільних учбових боксів. Загальна вартість договору – 3,357 мільйони гривень. Тобто один бокс обійшовся 169 навчальному центру на Десні у 373 тисячі гривень. Запам’ятайте цю ціну, ми ще до неї повернемось. Ось ці бокси. Виглядають як звичайні побутівки, які розміщують на будівництві або ж на дачі, коротше кажучи модульний блок.

  Там є спальні місця, душова, туалет, електронапруга та інше.

  Але найцікавіше по якому коду ДК купували це все майно. Відкриваємо сам тендер на “Прозорро” і бачимо, що закупівля проходила по ДК 021:2015: 44210000-5. Що ж це за ДК, які вироби йому відповідають? З цього моменту і починається прекрасна схема, яка діє вже протягом 4 років. Дивимось як назвали держкласифікатор – “конструкції та їх частини”. На перший погляд ніби так і є, ці ж вагончики ну точно не будинки, а значить цілком можуть бути контракціями. Але це тільки на перший не прискіпливий погляд, на що і розраховано. Цей ДК надається товарам, які підпадають під параметри Державного стандарту ДСТУ Б В.2.6-75:2008. Дивимось статтю першу цього стандарту.

  Чи є ці вагончики огороджувальними сталевими конструкціями? Скоріше, ні. Металевий паркан, огорожа металева чи, наприклад, вікна – це конструкції, але аж ніяк не вагончики чи бокси. До того ж, на користь цієї версії каже і той факт, якщо подивитись на те, які товари купують інші держустанови на тендерах, використовуючи ДК 021:2015: 44210000-5.

  Це здебільшого вікна, двері, огорджувальні конструкції для залів судових засідань і так далі. Тобто, все це аж ніяк не будівлі.

  Тоді за яким держстандартом мали б військові полігони замовляти ті бокси? За стандартом ДСТУ Б В.2.2-22:2008. Там все розписано.

  Чому зробили саме так, а не за тим стандартом як мало бути? Дуже просто, тоді б, по-перше, згідно українського законодавства такий тендер проводила б не військова частина, а квартирно-експлуатаційна частина чи управління відповідного регіону. А по-друге, на такий тендер, скоріше за все, прийшли б інші конкуренти, участь яких, напевно, небажана. Бо якщо подивитись на ціни на побутівки, то вартують вони аж ніяк не 373 тисячі. Найдешевший житловий вагончик вартує від 60 тисяч гривень. Найдорожчий – 145 тисяч.

  Цей та інші тендери від військових полігонів цікаві також і тим, що проводились вони з 2014 року. І весь цей час жодна із закупівель не перевищувала 5 мільйонів. Невеликі суми не так впадають в око тим, хто досліджує державні закупівлі.

  Переможцем по тендерах на поставку боксів завжди обирали ТОВ “Партнер-ВС”. Фірма заснована у 2014 році. Підписант “Партнер-ВС” такий собі Павло Каленіченко. Цей Павло Сергійович є також членом правління ПАТ “Вiбросепаратор”.

  У складі засновників переможця “Партнер-ВС” 20% частки має Сергій Гречко. Він також має відношення до ПАТ Вiбросепаратор” – є членом його наглядової ради. А ще був депутатом від Партії регіонів у Житомирській міськраді у 2010 році.

  Найбільшу частку у статутному капіталі “Партнер-ВС” у 75% має Данило Кравцов – це син Олександра Кравцова екс-депутата Коростенської райради від Партії регіонів. Останній, дуже добре знайомий з Міністром агропромислової політики з уряду Азарова Миколою Присяжнюком, який після повалення влади Януковича втік за кордон і переховується там від слідства.

  Олександр Кравцов є вихідцем з Єнакієва, де уродженець Житомирщини Присяжнюк працював за часів СРСР. Присяжнюк тоді був головним технологом капітального будівництва виробничого об’єднання «Орджонікідзевугілля» де і познайомився з Віктором Януковичем директором автобази цього об’єднання.

  Через деякий час Кравцов старший став очолювати правління фірми «Риф», яка належала Присяжнюку. Потім Кравцов старший був виконавчим директором благодійного фонду Присяжнюка «Від щирого серця». Також він обіймав посаду заступника голови Житомирської облдержадміністрації, тоді як Присяжнюк був першим заступником губернатора. Окрім цього у 2004-2006 роках Кравцов був заступником міністра промислової політики.

  Взагалі до серпня 2016 року серед засновників ТОВ “Партнер-ВС”, яке нас цікавить як постачальник мобільних боксів для військових полігонів, був завод ПАТ «Вібросепаратор» біглого міністра Миколи Присяжнюка. А сам «Партнер-ВС» й донині є дочірнім підприємством житомирського «Вібросепаратору».

  Так що зв’язок “Партнер-ВС”, нинішнього головного постачальника побутівок для військових полігонів, з представником режиму Януковича Миколю Присяжнюком очевидний.

  Цілком можливо, що мають між собою зв’язок і “Партнерс-ВС” та ТОВ “Трейдинг Енд Продакшн”. Остання фірма постійно приходить на тендери від військових частин, де закуповують ці багатосраждальні мобільні бокси. І завжди програє. З проаналізованих нами 78 тендерів (дані з 2014 по 2018 роки) лишень у двох торгах “Партнерс-ВС” та ТОВ “Трейдинг Енд Продакшн” мали іншого, третього конкурента. У всіх інших торгах за контракт боролись тількі “Партнер” та “Трейдинг”. Іноді, навіть, пониження у ціні не було.

  Так роблять для того, аби штучно зробити відчуття існуючої конкуренції за тендер, адже як інші виробники чи постачальники боксів могли дізнатись про проведення торгів? Бо закупівлі, як ми вже з’ясували, проходили зовсім не по тим державним класифікаторам і не тим ДСТУ, як мали б проходити, а отже, ніхто з ринку цих товарів міг навіть і не знати про тендери.

  За підрахунками аналітичної системи youcontrol, фірма “Партнер-ВС” “натендерила” так вже з початку 2014 року трохи більше 95 мільйонів гривень. Друга фірма, що завжди виступає їх тендер партнером, ТОВ “Трейдинг Енд Продакшн” отримала 9 мільйонів гривень.

  Володимир Сіляков


  Джерело статті: “https://narodna-pravda.ua/2018/06/07/spetsoperatsiya-mikoli-prisyazhnyuka-neprozorij-boks/”

Новости